STANOWISKO POLSKIEGO TOWARZYSTWA DIABETOLOGICZNEGO
W SPRAWIE ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI 
U DZIECI Z ROZPOZNANIEM CUKRZYCY TYPU 1.

W odniesieniu do nasilających się w ostatnim czasie, lecz trwających od wielu lat wątpliwości dotyczących orzekania o „konieczności stałej lub długotrwałej opieki 
lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością 
samodzielnej egzystencji” (punkt 7. orzeczeń o niepełnosprawności) wobec małoletnich 
pacjentów z rozpoznaniem cukrzycy typu 1. (insulinozależnej), Polskie Towarzystwo Diabetologiczne stwierdza jak niżej.

Prof. Leszek Czupryniak członkiem Zarządu IDF Europe

W dniu 6 kwietnia 2025r., w ramach trwającego w Bangkoku Zjazdu IDF, odbyły się wybory do Zarządu IDF Europe. Miło nam poinformować, że wśród wybranych 8 członków Zarządu IDF Europe znalazł się Profesor Leszek Czupryniak.
Serdecznie gratulujemy!

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Sekcji Edukacji i Diabetologii Społecznej w sprawie nieinwazyjnych urządzeń do pomiaru glikemii

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się informacje i reklamy dotyczące nieinwazyjnych urządzeń do pomiaru glikemii (stężenia glukozy we krwi), oferowanych w postaci m.in. smartwatchy, opasek czy urządzeń „na palec”. Choć technologia medyczna nieustannie się rozwija, obecny stan wiedzy oraz dostępne dane naukowe nie potwierdzają skuteczności ani bezpieczeństwa takich rozwiązań w kontekście klinicznym, zwłaszcza u pacjentów leczonych z powodu cukrzycy.

Wniosek do MZ o rozszerzenie refundacji sensorów CGM dla szerszej grupy pacjentów

W imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Konsultanta Krajowego ds. diabetologii informujemy, że została złożona do Ministerstwa Zdrowia Karta Świadczenia Opieki Zdrowotnej - Sensor do systemu ciągłego monitorowania stężenia glukozy (CGM), niezintegrowany funkcjonalnie z pompą insulinową, z potwierdzoną w materiałach rejestracyjnych możliwością dostosowania dawki insuliny na podstawie odczytów sensora. Propozycja zmian dotyczy poszerzenia grupy pacjentów objętych refundacją o osoby z cukrzycą stosujące 1 lub 2 wstrzyknięcia insuliny na dobę oraz pacjentów z cukrzycą i orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na stan narządu wzroku, a także wyrównania zakresu wskazań refundacyjnych dotyczących różnych systemów ciągłego monitorowania glukozy w czasie rzeczywistym (CGM-RT) oraz systemów FGM.

Informacja o złożeniu wniosku dotyczącego leczenia cukrzycy pompą insulinową u dorosłych powyżej 26. roku życia

W imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Konsultanta Krajowego ds. diabetologii informujemy, że została złożona do Ministerstwa Zdrowia Karta Świadczenia Opieki Zdrowotnej dotycząca Leczenia cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej u dorosłych w wieku powyżej 26. r.ż., celem utworzenia nowego świadczenia w ramach wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń kontraktowanych odrębnie.