Nowe wyniki z badania TEDDY - białkowe biomarkery jako wczesne wskaźniki przewidywania cukrzycy typu 1

Teddy

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 18 lipca opublikowano wyniki badania prowadzonego w ramach konsorcjum TEDDY (The Environmental Determinants of Diabetes in the Young), w skład którego wchodzi profesor Marian J. Rewers, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Wyniki dotyczą wartości predykcyjnej biomarkerów białkowych obecnych we krwi dla pojawienia się trwałych przeciwciał autoimmunologicznych oraz cukrzycy typu 1 u dzieci.

Badane biomarkery mogą precyzyjnie przewidzieć rozwój cukrzycy typu 1 oraz przeciwciał autoimmunologicznych już sześć miesięcy przed pojawieniem się odpowiedzi autoimmunologicznej.

Wyniki napawają optymizmem pod kątem projektowania przyszłych badań i strategii zapobiegania lub opóźnienia rozwoju cukrzycy typu 1 u dzieci.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami:

Retatrutyd - nowy lek w walce z otyłością

Rok temu mogli Państwo przeczytać o wynikach badania SURMOUNT-1 dotyczącego stosowania tirzepatydu w walce z otyłością. W najnowszym numerze New England Journal of Medicine opublikowano właśnie wyniki badań fazy 2 nowego leku przeciw otyłości o nazwie retatrutyd, opracowanego przez firmę Eli Lilly. Lek ten jest potrójnym agonistą, dla GIP, GLP-1 oraz glukagonu. W podwójnie zaślepionym, randomizowany i kontrolowanym placebo badaniu klinicznym sponsorowanym przez firmę Eli Lilly wzięło udział 338 uczestników z nadwagą lub otyłością bez cukrzycy, którzy otrzymywali różne dawki retatrutydu (1 mg, 4 mg, 8 mg i 12 mg) lub placebo przez 24 tygodnie.

Najważniejsze odnotowane skutki uboczne to łagodne do umiarkowanych problemy żołądkowo-jelitowe, związane bezpośrednio z dawką. Zmniejszenie początkowej dawki pomogło złagodzić te skutki uboczne. Zaobserwowano również tymczasowy wzrost tętna, osiągający szczyt po 24 tygodniach, ale potem spadający.

Przy najwyższej dawce (12 mg) po 24 tygodniach średnia redukcja masy ciała wynosiła 17,5%, a po 48 tygodniach aż 24,2%, czyli około 26,2 kilogramów. Wedle autorów, okres 48 tygodni nie wyczerpał w pełni efektów leku, co wskazuje na potencjał kontynuowania korzyści przy dłuższym stosowaniu. Badanie wykazało również pozytywne efekty na ciśnienie krwi, parametry cholesterolu i glukozy.

 

Zapraszamy do dalszej lektury:

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2301972

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(23)01053-X/fulltext

XXV Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

Najważniejsze i największe w Polsce wydarzenie diabetologiczne odbędzie się w Warszawie w terminie 23-25 maja 2024 r.

Zachęcamy do wpisania tej daty do kalendarzy oraz aktywnego udziału w jubileuszowym, XXV Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego!

 

Termin: 23-25.05.2024 r.

Miejsce: EXPO XXI, ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14, 01-222 Warszawa

Oficjalna strona Zjazdu: www.25ptd.pl

Oficjalny Facebook

 

 

Prof. dr hab. n. med. Irina Kowalska

Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

 

Prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

 

Bachleda Kongresy Eventy Sp. z o. o.
Biuro Organizacyjne Zjazdu

 

 

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z Biurem Organizacyjnym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

V Mistrzostwa Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą

Szanowni Państwo,

Drogie Koleżanki i  Drodzy Koledzy

Drodzy Miłośnicy Kolarstwa

 

Serdecznie Zapraszamy do udziału w V Mistrzostwach Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą.
Organizatorami Mistrzostw są Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Diabetologii, Uniwersyteckie Centrum Badań Sportowo Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Wielkopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i sekcja kolarska – Kosox Bike Team Koziegłowskiego Klubu Sportowego Jurand Koziegłowy.

Mistrzostwa Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą odbywają się pod Patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Zaproszenie do 7. edycji projektu „Choroby przewlekłe i cywilizacyjne”

 30 czerwca swoją premierę ma 7. edycja kampanii „Choroby przewlekłe i cywilizacyjne”. Projekt ukazał się w prenumeracie online Gazety Wyborczej, na stronach Wyborcza.pl, Medonet.pl, za pośrednictwem newsletter’u MedExpress oraz na autorskim portalu www.byczdrowym.info i jest realizowany z ramienia wydawnictwa MediaPlanet.🌍

 

Publikacja została objęta patronatem przez następujące Instytucje:

 • Polskie Towarzystwo Diabetologiczne
 • Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
 • Portal mojaukrzyca.org
 • Kwiat Kobiecości
 • Onkocafe
 • Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
 • Głos seniora
 • Techno senior
 • Polskie Towarzystwo Alergologiczne
 • Koalicja na rzecz Leczenia Astmy
 • Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POchP
 • Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Astmę i Choroby Alergiczne


Wraz z Partnerami i wybitnymi ekspertami kompleksowo poruszono tematy budujące świadomość społeczną w kontekście profilaktyki, objawów, diagnostyki oraz terapii chorób uznawanych za przewlekłe i cywilizacyjne. Projekt ma na celu zachęcenie do podejmowania diagnozy i leczenia w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. W wydaniu duży obszar poświęcono tematyce powikłań, które mogą być następstwem danych chorób przewlekłych oraz wskazano sposoby na ich prewencje. Publikacja stanowi głos cenionych specjalistów! 👩‍⚕️👨‍⚕️🩺

 

Na okładce znalazła aktorka Anna Dereszowska, która od lat wspiera inicjatywy prozdrowotne, podzieliła się swoimi sposobami na życie w zdrowiu.

Badajmy się regularnie, bo nasze zdrowie i przyszłość zależą od nas!

Zapraszamy do lektury! ➡️LINK  project.mediaplanet.com/27350.pdf