Diabetologia ponownie triumfuje w "Liście 100" Pulsu Medycyny za rok 2023!

Z ogromną radością informujemy o wyróżnieniu ekspertów związanych z diabetologią i Polskim Towarzystwem Diabetologicznym w dwóch kategoriach: "Lista 100: Medycyna" oraz "Lista 100: System Ochrony Zdrowia". W kategorii "Medycyna" za rok 2023 wyróżnieni zostali:

  • 8 miejsce – Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prof. dr hab. n. med., spec. w dziedzinie chorób wewnętrznych i diabetologii; prorektor ds. organizacji, promocji i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii UM w Poznaniu oraz Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu; przewodnicząca Sekcji Diabetologii Społecznej i Edukacji Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz prezes PTD w latach 2019-2023.
  • 11 miejsce – Maciej Małecki, prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, diabetologii, diagnostyki laboratoryjnej i endokrynologii; kierownik Katedry Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie; dziekan Wydziału Lekarskiego UJCM, członek Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej.

Cukrzyca niejeden ma gen - 29 lutego Dniem Chorób Rzadkich

W związku z obchodami Dnia Chorób Rzadkich w dniu 29 lutego, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne pragnie zwrócić szczególną uwagę na cukrzycę monogenową. Chociaż stanowi ona zaledwie 1-2% wszystkich przypadków cukrzycy, jej rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla poprawy jakości życia pacjentów. Warto zwrócić uwagę na miejsce diagnostyki i leczenia cukrzycy monogenowej w światowych i Polskich zaleceniach klinicznych dotyczących postępowania u osób z cukrzycą. Jest to druga pod względem częstości postać cukrzycy w populacji pediatrycznej. Podejście do leczenia cukrzycy monogenowej może różnić się od standardowego a, dokładna diagnoza umożliwia zidentyfikowanie innych członków rodziny o podwyższonym ryzyku rozwoju tej choroby.

Zapewnienie dostępu do edukacji, zasobów i wsparcia dla pacjentów oraz ich rodzin może znacząco poprawić ich jakość życia. Zachęcamy wszystkich do podnoszenia świadomości na temat cukrzycy monogenowej i innych chorób rzadkich. Razem możemy zrobić różnicę.

Dla zainteresowanych problemem, zachęcamy do dalszej lektury w linkach poniżej:

  1. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/pedi.12532
  2. https://ptdiab.pl/zalecenia-ptd/zalecania-aktywni-czlonkowie-2024

Dr Agata Grzelka-Woźniak w Komitecie EASD Early Carrer Academy!

Serdecznie gratulujemy Pani Doktor Agacie Grzelce-Woźniak z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu objęcia funkcji członkini Komitetu EASD Early Career Academy (ECA).

Jednym z głównych celów EASD ECA jest wspieranie młodych naukowców w ich karierze poprzez organizowanie webinarów i spotkań Journal Club, które są poświęcone dyskusji o najnowszych i najciekawszych publikacjach z dziedziny diabetologii. Misją EASD ECA jest promowanie ciągłego rozwoju zarówno w sferze naukowej, jak i klinicznej wśród specjalistów zajmujących się diabetologią.

Zachęcamy również do zapoznania się z programem mentorskim EASD Early Career Academy, który oferuje dodatkowe możliwości rozwoju dla początkujących badaczy. Więcej informacji o EASD ECA i dostępnych programach można znaleźć pod poniższymi linkami: