W dniach 15-19 października 2024 roku mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w jubileuszowej, 50. edycji konferencji ISPAD, która odbyła się w Lizbonie. Organizowane przez International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes, wydarzenie to jest kluczowym punktem w kalendarzu diabetologii dziecięcej, gromadzącym klinicystów, specjalistów, naukowców i zespoły diabetologiczne z całego świata. Polska reprezentacja była obecna zarówno w programie naukowym, jak i na sesjach plakatowych.
- Opublikowano: poniedziałek, 28 październik 2024 10:17
Sukces prof. Agaty Chobot na 50. Zjeździe ISPAD w Lizbonie
W tym roku szczególną uwagę poświęcono postępom w prewencji i leczeniu cukrzycy typu 1, wykorzystaniu nowych technologii oraz narastającym wyzwaniom związanym z terapią cukrzycy typu 2 u dzieci i młodzieży. Jednym z głównych punktów programu była debata nad możliwością zastosowania systemów CGM jako zamiennika testu OGTT. Solidne argumenty obu stron tej merytorycznej dyskusji podkreśliły naukowy charakter konferencji i znaczenie pogłębionej analizy dla rozwoju diabetologii. Poza tym, wyniki badań FR1da, inicjatywy INNODIA oraz projektów klinicznych, takich jak JAKPOT T1D, T1D RELAY, Protocol TN-25 i TOPPLE T1D, dostarczyły nadziei w kontekście interwencji w celu zachowania funkcji komórek beta.
Niezwykle istotnym punktem konferencji były również rezultaty badań nad wczesnym wdrażaniem zaawansowanych systemów automatycznej podaży insuliny (AID). Wyniki badania CLOUD wskazują, że wcześniejsze stosowanie AID znacząco zwiększa szansę na osiągnięcie optymalnej kontroli glikemii według wskaźnika TIR. Zaprezentowano również wyniki badania real-life w kontekście analizy czasu w wąskim zakresie docelowym (TITR), prezentując na reprezentatywnej próbie jak te parametry zmieniają się względem interwencji, oraz na czym możemy zyskać poza używanymi obecnie miarami wyrównania glikemii.
Szczególnym momentem dla polskiej delegacji było wręczenie prestiżowej nagrody Early Career Award dr hab. n. med. Agacie Chobot, prof. UO, wyróżnionej za wyjątkowe osiągnięcia w diabetologii dziecięcej. Nagroda ISPAD Early Career Award przyznawana jest członkom ISPAD na początku ich kariery zawodowej (mniej niż siedem lat po uzyskaniu ostatniego stopnia naukowego lub awansu naukowego: doktorat/habilitacja) za ścieżkę badawczą oraz publikację artykułu w recenzowanym czasopiśmie w ciągu ostatnich dwóch lat. Prof. Agata Chobot, jako kierownik Ośrodka Diabetologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, wraz z zespołem zajmują się wdrażaniem najnowocześniejszych metod diagnostycznych i sposobów prowadzenia młodych pacjentów z cukrzycą. Jesteśmy zaszczyceni sukcesem naszej koleżanki, oraz jej wkłądem w badania nad cukrzycą typu 1 u dzieci oraz zaangażowanie w projekty międzynarodowe, oraz działalność w ISPAD, w tym pełnienie funkcji lidera grupy JENIOUS. Praca prof. Chobot przyczynia się do poprawy jakości opieki nad pacjentami pediatrycznymi z cukrzycą zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Jak co roku, konferencja ISPAD była niezastąpioną okazją do wymiany doświadczeń i najnowszej wiedzy z zakresu diabetologii dziecięcej. Już z niecierpliwością oczekujemy przyszłorocznej edycji, która odbędzie się w Montrealu!




