W dniach 21–23 maja 2026 roku w Hali Stulecia we Wrocławiu odbył się XXVII Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Wydarzenie zgromadziło osoby na co dzień zajmujące się opieką nad osobami z cukrzycą z całej Polski, a także gości zagranicznych, stając się jednym z najważniejszych spotkań środowiska diabetologicznego w tym roku.
- Opublikowano: środa, 27 maj 2026 13:22
XXVII Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego za nami!
Zjazd rozpoczęliśmy uroczystą sesją plenarną – wykładem im. Jakuba Węgierki wygłoszonym przez prof. Katarzynę Nabrdalik na temat cyfryzacji diabetologii: „Nauka czy magia? Cyfrowe wróżki i jelitowe chochliki". Ten niezwykle ciekawy wykład rozgrzał publiczność przed wystąpieniem gwiazdy tego wieczoru i gościa honorowego Zjazdu, prof. Chantal Mathieu (KU Leuven), zatytułowanym „The end of type 1 diabetes", prowokacyjnym i inspirującym przeglądem perspektyw na całkowite wyleczenie cukrzycy typu 1. Podczas Zjazdu prof. Mathieu została uhonorowana tytułem Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Podczas kolejnych sesji mieliśmy okazję usłyszeć wiele nowości dotyczących nowoczesnych technologii i ich roli w codziennej opiece nad osobami z cukrzycą. Sesje poświęcone systemom ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i systemom automatycznego podawania insuliny (AID) cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Między innymi podsumowano pięć lat stosowania terapii AID w Polsce, a prof. Julia Mader omówiła wykorzystanie technologii w populacji pacjentów starszych. Dyskutowano m.in. nad wynikami badania AMICA porównującego systemy MiniMed 780G i CamAPS FX u dzieci, a także nad wczesnymi efektami wdrożenia AID u dzieci z nowo rozpoznaną cukrzycą. W ramach „gorących debat" dyskutowano między innymi o zasadności jak najwcześniejszego wdrażania zaawansowanej pętli zamkniętej u dorosłych z cukrzycą typu 1.
Wiele sesji poświęcono również chorobie otyłościowej i jej związkowi z cukrzycą. Mieliśmy okazję usłyszeć inspirujące wykłady o lekach z grupy GLP-1 i GIP/GLP-1 (w tym tirzepatydzie i retatrutydzie). Poruszono też kwestię otyłości monogenowej oraz rolę interwencji behawioralnych. Odrębna sesja kardiodiabetologiczna skupiła się na wyzwaniach prewencji pierwszego incydentu sercowo-naczyniowego, w tym na roli flozyn i agonistów GLP-1 w zespole sercowo-nerkowo-metabolicznym. Prof. Piotr Ponikowski wygłosił wykład na temat epidemii niewydolności serca w XXI wieku.
Podczas sesji pediatrycznej debatowano nad aktualizacją zaleceń PTD, m.in. w zakresie diagnostyki lipidów, screeningu w kierunku cukrzycy typu 1 i leczenia otyłości u dzieci. Zaprezentowano wstępne wyniki programów przesiewowych EDENT1FI i GPPAD obejmujących badania noworodków i dzieci w wieku szkolnym. Sesja położnicza dotyczyła natomiast praktycznych aspektów stosowania CGM w ciąży powikłanej cukrzycą oraz zagadnień związanych z zapłodnieniem in vitro u kobiet z cukrzycą.
Ważnym akcentem były również sesje poświęcone psychologicznym aspektom życia z cukrzycą. Dyskutowano o stresie cukrzycowym oraz o różnicach pokoleniowych w komunikacji z pacjentem. Sekcja Diabetologii Społecznej skupiła się na relacji cukrzyca–praca i świadomości hipoglikemii, a samorządowe programy polityki zdrowotnej omawiano w kontekście profilaktyki i wczesnej diagnostyki.
Szczególne miejsce w programie zajęła Sesja Laureatów Grantów i Nagród PTD, podczas której podsumowano 15 lat funkcjonowania programu grantowego Towarzystwa – inicjatywy konsekwentnie wspierającej rozwój młodej polskiej diabetologii, kształtującej kolejne pokolenia naukowców-klinicystów.
Równolegle ze Zjazdem uczestnicy mieli okazję odwiedzić „Diabetobus" Fundacji Europejska Klinika Cukrzycy. W ramach bezpłatnej akcji profilaktycznej mieszkańcy Wrocławia mogli skorzystać z nieodpłatnych badań poziomu cukru we krwi. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem i przyczyniła się do zwiększenia świadomości na temat cukrzycy wśród społeczności lokalnej.
Gratulujemy prelegentom i organizatorom kolejnej udanej edycji Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i zapraszamy w przyszłym roku na XXVIII Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego do Gdańska!


