Przewodniczący:

Prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Sekcja Diabetologii Społecznej i Edukacji, jest kontynuacją sekcji Diabetologii Społecznej, której założycielem i wieloletnim Przewodniczącym był Śp. Profesor Jan Tatoń. Wszystkich Członków Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członków Zespołów Terapeutycznych, chcących uczestniczyć aktywnie w ustrukturyzowanych pracach na rzecz pielęgnowania i rozwoju procesu poprawy opieki nad osobami z cukrzycą w Polsce serdecznie zapraszam do wspólnej pracy w ramach w sekcji.
Zgłoszenia proszę kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spotkanie stacjonarne członków sekcji planowane jest w trakcie XXV Zjazdu PTD, który odbywa się w Warszawie 23-25 maja 2024 r.


Serdecznie zapraszam do współpracy
Prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz


Pierwsze spotkanie organizacyjne i historyczna pierwsza Sesja Sekcji Diabetologii Społecznej i Edukacji w trakcie XXV Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

W trakcie Jubileuszowego XXV Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne Sekcji Diabetologii Społecznej i Edukacji, w trakcie, którego członkowie reprezentujący wszystkie stany Zespołu Terapeutycznego tj. organizacje pacjentów, diabetologów, pielęgniarek, edukatorów, dietetyków, farmaceutów, wskazali obszary dla działalności sekcji. Walne zebranie członków sekcji zaplanowano w trakcie 7 Forum Nowoczesnej Diabetologii, które odbędzie się w Poznaniu w dniach 29-30 listopada 2024 r.

Sesja Sekcji Diabetologii Społecznej i Edukacji w sobotę 25.05.2024, była dedykowana Pamięci Prof. Jana Tatonia.

Prof. zw. dr hab. n. med. Jan Tatoń, Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego,

pierwszy konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, inicjator powołania specjalizacji z diabetologii oraz utworzenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, założyciel i wieloletni przewodniczący sekcji Diabetologii Społecznej PTD, zmarł w dniu 8 kwietnia 2023 roku.

Wybitny diabetolog, wspaniały lekarz, nauczyciel akademicki, oddany pacjentom klinicysta, świetny naukowiec i organizator, wieloletni kierownik pierwszej w Polsce pełnoprofilowej Kliniki Diabetologii utworzonej w strukturach Warszawskiej Akademii Medycznej (Warszawski Uniwersytet Medyczny).

W książce Pół wieku diabetologii polskiej Rozmowy z Mistrzami rozmowa z Mistrzem Prof. Janem Tatoniem zaczyna się od słów „Myśli i czyny lekarza, naukowca i humanisty” w tych myślach i czynach wyczulony na potrzebę działań prewencyjnych w diabetologii, ulepszających opiekę nad chorym na cukrzycę, wsłuchany w głos i potrzeby pacjentów, zaangażowany w utworzenie i rozwój PTD z tytułem Członka Honorowego PTD, pamiętający o swoich Nauczycielach i historii, wizjoner wyprzedzający czas w opiece skupionej na pacjencie, dzielący się swoją wiedzą i doświadczeniem w wielu wykładach oraz kilkudziesięciu podręcznikach i monografiach. Wiele z nich napisanych we współautorstwie z Panią Prof. Anną Czech, która uczestniczyła w sesji i tym samym nadała sesji piękny wymiar kontinuum. W czasie 60 minut przywołana została historia i wspomnienia, przedstawiona teraźniejszość i zarysowane plany na przyszłość.

We wprowadzeniu do zaplanowanej w trakcie sesji debaty pt. Edukacja diabetologiczna w pogoni za czasem – nowe wyzwania i pomysły Co dajemy, a co możemy dać pacjentom ?

duet dr hab. Andrzej Gawrecki i mgr Jerzy Magiera nawiązał do debaty, która odbyła się w łączności z 6 Forum Nowoczesnej Diabetologii i dotyczyła nowoczesnej edukacji przez internet. Panowie dostarczyli trafnych argumentów uzasadniających konieczność wskazywania treści internetowych bezpiecznych w obszarze edukacji diabetologicznej. Istnieje pilna potrzeba oddzielania ziarna od plew w informacji kierowanej do osób z cukrzycą w internecie.

W debacie moderowanej przez Prof. Dorotę Zozulińską-Ziółkiewicz wzięli udział paneliści: Prezes PTD prof. Irina Kowalska; mistrzynie edukacji: pediatra dr med. Agnieszka Zubkiewicz-Kucharska, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej dr n. o zdr. Beata Stepanow, Prezes Polskiej Federacji Edukacji Diabetologicznej mgr piel. Alicja Szewczyk, eksperci w obszarze nowych technologii w diabetologii: prof. Bartłomiej Matejko i dr hab. Andrzej Gawrecki oraz mgr Jerzy Magiera założyciel pierwszego polskiego portalu o cukrzycy – mojacukrzyca.org.

W trakcie debaty zdefiniowano największe deficyty w obszarze edukacji diabetologicznej w Polsce

- brak odpowiednich zasobów, niedostateczne finansowanie, brak kontroli jakości treści edukacyjnych w internecie

Nowe technologie w diabetologii dają możliwości i czynią potrzebę wykorzystywania w nowoczesnej edukacji diabetologicznej. Sięganie po nie daje nowe możliwości i nową jakość w zakresie poszerzania wiedzy i umiejętności. Edukacja diabetologiczna XXI wieku to także nauka bezpiecznego poruszania się w świecie internetu. Osoba z cukrzycą szukająca wiedzy w internecie może łatwo zagubić dobrą drogę w gąszczu informacyjnym. Pilną potrzebą jest opracowanie rozwiązań, które pozwolą na bezpieczną edukację w sieci. Paneliści za priorytet uznali opracowanie systemu bezpiecznego komunikowania treści diabetologicznych w internecie.

W centrum zespołu terapeutycznego i naszych działań stoi zawsze pacjent; pacjent w osobie i w zespole organizacji pacjenckich, które od wielu lat zabiegają w wielu obszarach o poprawę zdrowia i życia osób z cukrzycą w Polsce.

Wszystkim Uczestnikom sesji Sekcji Diabetologii Społecznej i Edukacji dziękujemy za obecność, dyskusję i radość spotkania.

 

Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz

p.o. Przewodnicząca sekcji Diabetologii Społecznej i Edukacji