I Mistrzostwa Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą

W Długiej Goślinie 6 maja 2018 r. odbył się najsłodszy maraton MTB. I Mistrzostwa Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą odbyły się w łączności z wyścigiem kolarskim będącym częścią „Mini Cyklu Charytatywnych Bike’owych Maratonów MTB POMAGANIE PRZEZ ROWEROWANIE”.

Mistrzostwa zorganizowane zostały przez amatorski team kolarski Bike’owe Wyprawy, Katedrę i Klinikę Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Wielkopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Wydarzenie to zostało objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Sponsorami jego były firmy Lilly, NovoNordisk i Sanofi-Aventis.

Wspierali Mistrzostwa Diabetyk24, Portal www.mojacukrzyca.org

Mistrzostwa rozegrane zostały na dystansie sportowym, wynoszącym 22,2 km. 

Trasa przebiegała przez urokliwe tereny leśne nadleśnictw Wojnowo i Brzeźno. Łatwo nie było, ale za to bardzo ciekawie. Szybkie fragmenty dróg gruntowych, sporo piachu, podjazdy i zjazdy mniej i bardziej wymagające siły i koncentracji, mozolny przejazd przez tzw. dzikowisko (teren zaorany przez dziki) oraz techniczny singielek, który dla wielu uczestników był trudnością zmuszającą do zejścia z roweru. Dystans sportowy ukończyło 71 zawodników. Najszybciej pokonał go Oskar Kublin z czasem 53:52 min. zdobywając tytuł i koszulkę Mistrza Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą w kategorii M3; jako trzeci minął metę zdobywając tytuł Mistrza Polski w kategorii M4 z czasem 55:35 min. Dariusz Regulski z drużyny Team ACTIVE DIABETIC T1. Gdyby przewidziano nagrodę dla zawodnika z najdłuższym stażem cukrzycy to by ją zdobył, gdyż chorobę rozpoznano u Niego w 1981 roku. Najmłodszym Mistrzem Polski Kolarzy z Cukrzycą został 9-letni Hugo Grodzki, który przyjechał do Wielkopolski aż z Krakowa. Z kolei najstarszy uczestnik Mistrzostw to 69 latek. Jedynie dwie kobiety z kategorii K3 walczyły o tytuł mistrzowski. Zwyciężczynią została Anna Antkowiak z Poznania, która pokonała niełatwą trasę maratonu w czasie 1:23:36 min.

W maratonie MTB na dystansie sportowym i mistrzowskim (44,4 km) oprócz kolarzy z cukrzycą wzięli udział lekarze, pielęgniarki i przedstawiciele firm farmaceutycznych. Wśród kibiców liczne grono stanowili członkowie Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

W I Mistrzostwach Polski Kolarzy z Cukrzycą wzięli udział nie tylko ci, którzy uprawiają kolarstwo górskie i starują regularnie w maratonach. Dla wielu był to pierwszy start na który się zdecydowali, aby przykładem zachęcać pacjentów do aktywności fizycznej. Trening fizyczny jest integralną składową kompleksowego leczenia cukrzycy, a korzyści płynące z aktywności fizycznej są wielkie.

Niezależnie od typu cukrzycy systematyczna aktywność fizyczna, szczególnie „zdrowa metabolicznie” tj. trening wytrzymałościowy o umiarkowanej intensywności i dużej objętości tj. np. jazda na rowerze, poprawia kondycję i wydolność fizyczną, sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, zmniejsza ryzyko rozwoju i progresji przewlekłych powikłań cukrzycy, poprawia samopoczucie, wyrównanie metaboliczne cukrzycy, zwiększa wrażliwość na działanie insuliny zmniejszając zapotrzebowanie organizmu na ten hormon, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu. Dlatego warto RUSZAĆ się dla ZDROWIA. Aktywność fizyczna jest fundamentalnym elementem recepty na „Zdrowsze” życie z cukrzycą.

I Mistrzostwa Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą to wyjątkowe wydarzenie, które jest manifestacją Pacjentów i Zespołów terapeutycznych z Lekarzami, Pielęgniarkami, Edukatorami, Psychologami, Dietetykami, Fizjoterapeutami na czele propagowania Zdrowego Stylu Życia.

Głównym celem I Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą było propagowanie aktywności fizycznej wśród chorych na cukrzycę oraz osób zagrożonych tą chorobą.

Chcieliśmy pokazać, że nie tylko Słowem, ale przede wszystkim Czynem, edukujemy i motywujemy. Robimy to, bo wiemy, jak ważne jest indywidualne, lokalne i globalne "ściganie się z cukrzycą".

W imieniu Organizatorów Wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie, a szczególnie Jego Uczestnikom składam serdeczne Podziękowania

Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii UMP
Przewodnicząca Wielkopolskiego Oddziału PTD
 

Zwycięzcy kategorii zdobywali tytuł i koszulkę Mistrza Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą