T1Drink – badanie kontroli glikemii po spożyciu alkoholu przez dorosłych z cukrzyca typu 1

Z przyjemnością informujemy, że międzynarodowy projekt “T1Drink” realizowany w ramach współpracy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z grupą młodych naukowców (JENIOUS) międzynarodowej organizacji International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD) oraz międzynarodowej fundacji dla osób młodych z cukrzycą (Children with Diabetes) przechodzi właśnie w etap realizacji.

Projekt ma za zadanie zgromadzić informacje (poprzez ankiety oraz analizę danych CGM) w celu określenia wpływu spożycia alkoholu na kontrolę cukrzycy typu 1. Jest to pierwszy prowadzony na taką skalę projekt, który może odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie - jak dokładnie napoje alkoholowe wpływają na poziom cukru we krwi i jak uwzględniać je w dawkowaniu insuliny.

Szczególnie polecamy ten projekt uwadze lekarzom diabetologom oraz pełnoletnim pacjentom. Czekamy z niecierpliwością na wyniki tego projektu. Więcej o samej inicjatywie oraz o zasadach insulinoterapii przy spożyciu alkoholu możecie przeczytać w załączonych materiałach.

 

Strona projektu: https://t1drink.umed.pl/pl

Więcej o projekcie: https://t1drink.umed.pl/pl/about , https://t1drink.umed.pl/pl/graphics

Wytyczne PTD 2022: https://ptdiab.pl/images/docs/zalecenia/CTiD-1-2022-pl.pdf

Inne przydatne źródła: https://core.ac.uk/download/pdf/268456103.pdf , https://www.health.gov.on.ca/en/public/programs/diabetes/docs/diabetes_factsheets/Polish/06_poli_Alcohol.pdf , https://www.jdrf.org/t1d-resources/living-with-t1d/food-and-diet/diabetes-and-alcohol/