V Mistrzostwa Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą

27 sierpnia 2022 r. w Kościerzynie na Kaszubach osoby z cukrzycą walczyły o tytuł Mistrza Polski w kolarstwie górskim w V Mistrzostwa Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą.  Mistrzostwa odbyły się w łączności z wyścigiem kolarskim Bike’owym Maratonem MTB POMAGANIE PRZEZ ROWEROWANIE wieńczącym Świętnicę Wspólnoty Burego Misia.

Celem tego charytatywnego maratonu organizowanego przez Fundację Wspólnoty Burego Misia i klub sportowy Bikeowe Wyprawy z lokomotywą wydarzenia Dawidem Kompielem we współorganizacji z Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Wielkopolskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Uniwersyteckim Centrum Badań Sportowo-Medycznych było m.in. promowanie zdrowej aktywności ruchowej wśród osób z cukrzycą i całego społeczeństwa. Wydarzeniu tradycyjnie patronuje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Partnerami i  Sponsorami wydarzenia są firmy Abbott, Ascensia, Bioton, Lilly, Medtronic, NovoNordisk, ProGlikemia, Roche i Sanofi oraz Diabetyk24. Partnerem medialnym jest Jerzy Magiera i Portal www.mojacukrzyca.org. Tegoroczne wydarzenie zaszczycili swoją obecnością i wzięciem udziału w sportowej rywalizacji m.in. Dyrektor Szkoły Pompowej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Tomasz Klupa, silne reprezentacje firmy Bioton, Ascensia i Sanofi.

Mistrzostwa rozegrane zostały na dystansie Sportowym, wynoszącym 20 km oraz dystansie Mistrzowskim wynoszącym 40  km.

Trasa przebiegała przez urokliwe tereny Kaszub. Szybkie fragmenty asfaltu, dróg gruntowych i szutrowych, podjazdy i zjazdy wymagające siły i koncentracji, nie pozwoliły na zapatrzenie na piękny krajobraz niezwykle malowniczej trasy. W wydarzeniu wzięło udział 99 zawodników na dystansie sportowym i 53 na dystansie mistrzowskim. Uroku wydarzeniu dodały wyścigi dzieci. Najszybciej z młodych kolarzy z cukrzycą pokonał trasę 20 km Maciej Stefański 15-latek z Józefowa (klub ZTS Glinnik), z czasem brutto 00:37:58 min, i imponującą średnią prędkością 30.04 km/h. Maciej zajął 6 miejsce w klasyfikacji generalnej, pierwsze w kategorii wiekowej i zdobył tytuł i koszulkę Mistrza Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą w kategorii poniżej 18 r.ż.. Na dystansie sportowym wśród kobiet tytuł Mistrzowski wywalczyła Ilona Kwarta z Czerwonaka z czasem 1:03:18, a tytuł vice-mistrzowski zdobyła Teresa Benbenek-Klupa. Wśród mężczyzn na dystansie sportowym triumfował Krzysztof Sobczyński z Gdańska z czasem 00:44:47 min. Na dystansie Mistrzowskim tytuł Mistrza Polski Kolarzy z Cukrzycą wywalczyli: w kategorii 19-35 25-letni Mateusz Ostaszewski z Częstochowy (klub FABRYKA ROWERÓW XC TEAM) z czasem 1:13:06 i średnią prędkością 31,2 km/h. Mateusz przyjechał do mety na 3 miejscu i zajął pierwsze miejsce w kategorii wiekowej  M2. W kategorii powyżej 36 r.ż. tytuł Mistrza Polski obronił zeszłoroczny zwycięzca Grzegorz Przybysz z Rumii (klub: PRZEKOP.WATY) z czasem 01:21:26. 2 miejsce przypadło Dariuszowi Górniewskiemu z Kościerzyny. Wśród kobiet na dystansie Mistrzowskim tytuł Mistrza Polski w kategorii 19-35 lat wywalczyła Karolina Witek z Libidza, która pokonała trasę 40 km w czasie 01:34:01, ze średnią prędkością 24,26 km/h i zajęła 2 miejsce klasyfikacji kobiet na tym dystansie oraz w kategorii powyżej 36 r.ż. tytuł Mistrza Polski zdobyła Anna Przybylak ze Środy Wielkopolskiej (Bajkcukrzycowo) z czasem przejazdu 01:40:26 i średnią prędkością 22,71 km/h.

My nie tylko o zdrowym ruchu mówimy my jazdą na rowerze przykład dajemy. Trening fizyczny jest integralną składową kompleksowego leczenia cukrzycy, a korzyści płynące z aktywności fizycznej są ogromne.

Niezależnie od typu cukrzycy systematyczna aktywność fizyczna, szczególnie „zdrowa metabolicznie” tj. trening wytrzymałościowy o umiarkowanej intensywności i dużej objętości tj. np. jazda na rowerze, poprawia kondycję i wydolność fizyczną, sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, zmniejsza ryzyko rozwoju i progresji przewlekłych powikłań cukrzycy, poprawia samopoczucie, wyrównanie metaboliczne cukrzycy, zwiększa wrażliwość na działanie insuliny zmniejszając zapotrzebowanie organizmu na ten hormon, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu. Dlatego warto RUSZAĆ się dla ZDROWIA. Aktywność fizyczna jest fundamentalnym elementem recepty na „zdrowsze” życie z cukrzycą.

V Mistrzostwa Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą to wyjątkowe wydarzenie, które jest manifestacją Zdrowego Stylu Życia Pacjentów i Zespołów terapeutycznych oraz naszych Partnerów z Przemysłu.

Głównym celem V Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą było propagowanie aktywności fizycznej wśród chorych na cukrzycę oraz osób zagrożonych tą chorobą, a także wśród społeczeństwa.

Chcieliśmy pokazać, że nie tylko Słowem, ale przede wszystkim Czynem Edukujemy i Motywujemy do aktywności fizycznej dla zdrowia. Robimy to bo wiemy, jak ważne jest indywidualnie, lokalnie i globalnie Ściganie się z Cukrzycą.

27 sierpnia 2023 r. w Kościerzynie w ramach V Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą w cudownej atmosferze dobrych emocji i wielu wzruszeń, smagani promieniami słonka odjeżdżaliśmy cukrzycy.

W imieniu Organizatorów Wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie, a szczególnie Jego Uczestnikom składam serdeczne Podziękowania

Prof. dr hab. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz

Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu

Fot. 1. Mistrzowie Polski MTB V edycji Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą; dystans sportowy 20 km: Ilona Kwarta, Maciej Stefański, Krzysztof Sobczyński; dystans Mistrzowski 40 km: Karolina Witek, Anna Przybylak, Mateusz Ostaszewski i Grzegorz Przybysz

Fot 2. Dopisała piękna pogoda w rywalizacji bike’owego maratonu i V Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą. Rywalizacja na dystansach dla dzieci, sportowym i mistrzowskim była zacięta.  Środowisko diabetologiczne było w silnej reprezentacji.